Kilka trików jak efektownie zarządzać swoim czasemW dzisiejszych czasach ludzie są tak zajęci, że ledwo mają czas, aby zadbać o siebie. Jest to szczególnie prawdziwe dla profesjonalistów, którzy są stale zajęci projektami i spotkaniami. Jednak posiadanie zdrowej równowagi między pracą a życiem prywatnym jest niezbędne dla produktywności, zdrowia psychicznego i relacji. Jeśli czujesz się zestresowany, zmęczony i przepracowany, nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje umiejętności zarządzania czasem i nauczyć się lepiej zarządzać swoim czasem. Z tymi wskazówkami, powinieneś mieć więcej czasu dla siebie i ludzi, którzy mają największe znaczenie.

Nie bój się prosić o pomoc

Niektórzy z nas mogą być zbyt dumni, aby przyznać, że potrzebujemy pomocy, ale faktem jest, że nikt nie jest wyspą. Każdy może skorzystać z pomocy teraz i wtedy, a przy tak wielu firmach zatrudniających pracowników zdalnych, może być łatwiejsze niż myślisz, aby uzyskać większą sieć wsparcia. Jeśli zmagasz się z konkretnym zadaniem lub projektem, lub czujesz, że po prostu nie masz wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia, aby wszystko zrobić, warto sięgnąć po pomoc. Nie musisz robić wszystkiego sam. W rzeczywistości jest to zdrowsze niż to, że pomoże Ci to uniknąć wypalenia.

Czasem warto odłożyć telefon na bok

Kiedy jesteś na spotkaniu, umieścić swój telefon na cichej lub wyłączyć go całkowicie. Pomoże Ci to skupić się na ludziach w pokoju z Tobą, nie wspominając o tym, że jest to świetny sposób na okazanie szacunku dla ludzi, z którymi się spotykasz. Dodatkowo, badania wykazały, że nawet sama obecność telefonu ma negatywny wpływ na produktywność. Tak więc nawet jeśli nie sprawdzasz telefonu podczas spotkania, posiadanie go w pobliżu nadal będzie negatywnie wpływać na Twoją zdolność koncentracji i produktywność.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której musisz wykonać lub odebrać telefon podczas spotkania (np. w nagłym wypadku), przeproś i poinformuj innych, że musisz odebrać telefon. Jeśli możesz, staraj się zaplanować rozmowy w czasie, kiedy jest mniej rozproszeń, np. z samego rana lub zaraz po lunchu. Być może nie uda Ci się całkowicie wyeliminować rozproszenia uwagi, ale możesz zmniejszyć jego negatywny wpływ.

Nie pracuj bez przerwy - rób sobie przerwy

Niektórzy ludzie myślą, że ciągła praca jest kluczem do bycia produktywnym, ale to nie mogłoby być dalsze od prawdy. W rzeczywistości badania pokazują, że ciągła praca faktycznie upośledza produktywność. Nie oznacza to, że powinieneś przestać pracować; oznacza to po prostu, że powinieneś robić sobie przerwy od czasu do czasu. Częstotliwość i długość przerw zależy od potrzeb poszczególnych osób, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, o których należy pamiętać:

  • Rób częste przerwy w ciągu dnia: Przerwy są potrzebne, aby utrzymać mózg w stanie świeżości i produktywności. Jeśli nie dasz swojemu mózgowi przerwy, wypali się on i zacznie popełniać głupie błędy.
  • Rób dłuższe przerwy pod koniec dnia: Staraj się pod koniec każdego dnia zrobić sobie przerwę, która trwa co najmniej godzinę. To pomoże Ci się zwinąć i przygotować do końca dnia.

Nie bój się porzucić projektów, które nie działają

Niektóre projekty po prostu nie spełniają Twoich oczekiwań i być może nadszedł czas, aby je puścić. Kiedy zauważysz, że coś nie działa, powinieneś być otwarty na wprowadzenie zmian. Może się okazać, że problem jest pod twoją kontrolą, lub może być spowodowany czynnikiem poza twoją kontrolą. Jeśli problem jest pod Twoją kontrolą, możesz spróbować wprowadzić poprawki, aby poprawić sytuację. Jeśli problem jest poza twoją kontrolą, lepiej się nad nim nie rozwodzić. Zamiast tego dokonaj zmiany i ruszaj dalej tak szybko, jak to możliwe.