Gaz płynny – metody stosowaniaKorzystanie z gazu płynnego może przypominać korzystania z gazu miejskiego i gazu ziemnego. Różni się jedynie zakresem zastosowania, który zależy od opcji transportu. Dzięki swoim zbiornikom paliwa i butlom oferuje szeroką gamę opcji, szczególnie dla potrzeb turystycznych i rekreacyjnych. Można wyróżnić trzy sektory różniące się ilością magazynowanego gazu. Należą do nich zbiorniki, butle i autogaz. O tym, że popularność każdej branży w naszym kraju jest duża, nie trzeba nikogo przekonywać. Przerabianie samochodów na benzynę stało się powszechną praktyką. Nie maleje również użycie kuchenek gazowych, szczególnie jeśli chodzi o małe, przenośne kuchnie turystyczne zasilane LPG.

Gaz płynny – co to takiego?

Gaz skroplony to pojęcie szerokie, obejmuje gazy takie jak butan, propan lub ich różne mieszaniny. Nawet nazwa „gaz skroplony” kojarzy się z właściwościami tego rodzaju gazu. Temperatura pokojowa zmienia ich stan skupienia z gazowego na ciekły. Skraplanie gazu pozwala na przechowywanie go w dużych ilościach przy użyciu mniejszych zbiorników lub butli. Pozwala to na bezpłatną wysyłkę. LPG jest paliwem o dość wysokim bezpieczeństwie. Oczywiście trzeba pamiętać, że obchodzi się z tym zgodnie z zaleceniami, a montaż przemysłowych instalacji gazowych musi wykonać wykwalifikowany fachowiec. Sam czysty gaz jest nietoksyczny i bezwonny. Otrzymywany jest sztucznie, zwykle jako pochodna ropy naftowej, która jest następnie sprzedawana przez hurtownie paliw.

Zastosowania

LPG stosowany jest głównie w przemyśle do ogrzewania stanowisk pracy, zakładów produkcyjnych i innych obiektów. Propan i butan znalazły szczególne zastosowanie w procesach przemysłowych, takich jak lutowanie, spawanie, hartowanie czy wyżarzanie. Stanowią również paliwo do urządzeń takich jak piece piekarnicze, piece przemysłowe, pralki czy wędzarnie. LPG jest również znany w ruchu drogowym. Stanowi doskonałą alternatywę dla konwencjonalnego paliwa i jest stosowany jako paliwo do samochodów ciężarowych, osobowych, autobusów i wielu innych pojazdów. Wykorzystanie gazu w przemyśle i transporcie jest naprawdę szerokie.

Gospodarstwa domowe

Domowy LPG jest używany głównie do przygotowywania posiłków oraz ogrzewania wody i pomieszczeń. Gaz może być również wykorzystywany do chłodzenia i oświetlenia domu. Co ciekawe, LPG wykorzystywany jest również w rolnictwie. Służy do ogrzewania wylęgarni i ferm drobiu metodą radiacyjną. Stosowany jest również w zbiornikach wody mlecznej, gdzie podgrzewa wodę używaną do mycia urządzeń udojowych i baniek. Kolejnym obszarem rolnictwa, w którym gaz doskonale spełnia swoją rolę, są magazyny zbożowe, suszarnie i szklarnie. Tam używają go do suszenia zboża. Gaz jest również używany w ogrodnictwie. Daje roślinom dwutlenek węgla i służy do ogrzewania szklarni. Ma to pozytywny wpływ na wydajność.