Zalety i wady folii kiszonkarskiej

Uzyskanie kiszonki dobrej jakości wymaga dużo pracy. Zaczyna się od prawidłowej techniki uprawy i zbioru roślin, a kończy na przykryciu pryzmy z kiszonką. Fermentacja kiszonki zachodzi w warunkach beztlenowych. W celu stworzenia takich warunków konieczne jest zabezpieczenie pryzmy, najczęściej poprzez okrycie jej folią kiszonkarską. Stanowi ona powszechne i cenione przez rolników rozwiązanie, które posiada wiele zalet. W celu maksymalizacji korzyści płynących ze stosowania folii kiszonkarskiej, należy również pamiętać o jej wadach.

Zalety folii kiszonkarskiej

Powszechne użycie folii kiszonkarskich sprawiło, że produkowane pasze są dużo lepszej jakości, a także wydłużyło okres przydatności kiszonek do skarmiania. Folie zapewniają szczelne zamknięcie pryzmy lub beli, co ogranicza dostęp tlenu do zakiszanego materiału. Dzięki temu, możliwe jest stworzenie warunków beztlenowych, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu fermentacji. Umożliwiło to również stabilizację gotowej paszy, wydłużenie jej trwałości, a także zapobiega rozwojowi pleśni.

Folia kiszonkarska stanowi nieprzepuszczalną warstwę, która uniemożliwia parowanie wody. Dzięki tej właściwości kiszonka nie wysycha. Ponadto, szczelna okrywa folii zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, brud czy owady. Prowadzi to do ograniczenia ryzyka kontaminacji paszy. Folia kiszonkarska jest łatwa w użyciu, a zabezpieczanie pasz przy jej pomocy nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani infrastruktury. Pryzmy i bele kiszonki zabezpieczone folią mogą być także przenoszone i przechowywane w różnych miejscach.

Wady folii kiszonkarskiej

Mimo swojej popularności, folia kiszonkarska ma swoje słabe strony, które należy wziąć pod uwagę planując jej zastosowanie. Jest to produkt jednorazowego użytku. Oznacza to, że co roku hodowca ponosi koszty zakupu odpowiedniej ilości materiału. Folia kiszonkarska jest wykonana z tworzyw sztucznych, które nie ulegają biodegradacji i stanowi odpad. Przygotowując kiszonkę z jej użyciem należy uwzględnić procedury związane z utylizacją. Tworzywa sztuczne, z których wykonywana jest folia kiszonkarska są podatne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez ostre elementy, a także zwierzęta. Może to zaburzyć przebieg fermentacji i powodować gnicie. Dlatego warto prowadzić monitoring kiszonek pod kątem wystąpienia uszkodzeń, aby móc w krótkim czasie je usunąć.

Folia kiszonkarska ma wiele zalet, dzięki którym jest coraz częściej stosowana do zabezpieczania kiszonek. Jej zastosowanie umożliwia uzyskanie warunków beztlenowych, a także ogranicza parowanie wody, dzięki czemu fermentacja zachodzi prawidłowo. Jednocześnie izoluje materiał paszowy od środowiska zewnętrznego, chroniąc przed zanieczyszczeniami i zwierzętami. Jest również łatwa w użyciu. Jednocześnie jest to materiał produkowany z tworzyw sztucznych, których utylizacja może być trudna.